Electrochemistry Buffers
Buffer solutions suitable for use as reference and calibration standards for measuring pH values.
Quantity
- (4)
- (2)
- (1)
- (234)
- (12)
- (2)
- (2)
- (67)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
Physical Form
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (895)
- (2)
- (5)
- (25)
pH
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (64)
- (16)
- (12)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Solution Type
- (2)
- (329)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (6)
- (219)
- (1)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (369)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
31
–
45
of
1,643
results
| CAS | 7732-18-5 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 12.45 |
| Concentration | 1X |
| Shelf Life | 18 months |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Solution Type | pH Buffer |
| CAS Max % | 0.37 |
Traceable™ One-Shot™ pH Buffer Standards pH Certified Reference Material (CRM), Fisherbrand™
Performs accurate, reproducible pH calibrations with color-coded bottles. Traceable™ Color-Coded buffers are Certified Reference Material pH Buffers. Compatible with all makes of pH instruments and electrodes.
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
|---|---|
| Traceability to NIST | Certified and Traceable™ |
| Physical Form | Liquid |
| Quantity | 6 x 100 mL |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Solution Type | Buffer |
| Description | pH 4.01 (Red) Buffer |
|---|---|
| Traceability to NIST | Yes |
| pH | 4.01 |
| Solution Type | Buffer |
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Color | Undesignated |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST. |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 6.00 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
| CAS | 1310-73-2 |
| Health Hazard 3 | Emergency Overview May cause eye, skin, and respiratory tract irritation. Handle in accordance with good industrial hygiene and safety practice. Wash off immediately with plenty of water for at least 15 minutes. Get medical attention immediately if symptoms occur. Rinse immediately with plenty of water, also under the eyelids, for at least 15 minutes. Obtain medical attention. Move to fresh air. If breathing is difficult, give oxygen. Get medical attention immediately if symptoms occur. Do not induce vomiting. Obtain medical attention. . . NFPA Health:1 Flammability:0 Instability:0 |
| MDL Number | MFCD00134130 |
| Health Hazard 2 | CAUTION! |
| pH | 6.00 |
| Melting Point | 0°C |
Promotions Available
Buffer Solution, pH 9.00 (Certified), Fisher Chemical™
Buffer Solution, pH 9.00 (Certified), Fisher Chemical™
Boric Acid/Potassium Chloride/Sodium Hydroxide
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| Health Hazard 3 | Emergency Overview May cause eye, skin, and respiratory tract irritation. Use personal protective equipment. Ensure adequate ventilation. Wash off immediately with plenty of water for at least 15 minutes. Get medical attention immediately if symptoms occur. Rinse immediately with plenty of water, also under the eyelids, for at least 15 minutes. Obtain medical attention. Move to fresh air. If breathing is difficult, give oxygen. Get medical attention immediately if symptoms occur. Do not induce vomiting. Obtain medical attention. Obtain medical attention. . NFPA Health:1 Flammability:0 Instability:0 |
| MDL Number | MFCD00146206 |
| Health Hazard 2 | CAUTION! |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST. |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 9.00 |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 9.00 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
| Melting Point | 0°C |
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Color | Undesignated |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST. |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 3.00 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
| Density | 0.7g/cm³ |
| CAS | 7732-18-5 |
| Health Hazard 3 | Emergency Overview May cause eye, skin, and respiratory tract irritation. The toxicological properties have not been fully investigated. Use personal protective equipment. Ensure adequate ventilation. Wash off immediately with plenty of water for at least 15 minutes. Get medical attention immediately if symptoms occur. Rinse immediately with plenty of water, also under the eyelids, for at least 15 minutes. Obtain medical attention. Move to fresh air. If breathing is difficult, give oxygen. Get medical attention immediately if symptoms occur. Do not induce vomiting. Do not induce vomiting. Obtain medical attention. NFPA Health:1 Flammability:0 Instability:0 |
| MDL Number | MFCD00146206 |
| Health Hazard 2 | CAUTION! |
| pH | 3.00 |
| Melting Point | 0°C |
Promotions Available
Buffer Solution, pH 7.40 (Certified), Fisher Chemical™
Buffer Solution, pH 7.40 (Certified), Fisher Chemical™
Potassium Phosphate Monobasic/Sodium Hydroxide
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| MDL Number | MFCD00134130 |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST. |
| Packaging | Poly Bottle |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 7.4 |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 7.40 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
| Density | 1.0g/cm³ |
| Melting Point | 0°C |
| Description | pH 7.00 (Yellow) Buffer |
|---|---|
| Traceability to NIST | Yes |
| pH | 7 |
| Solution Type | Buffer |
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| MDL Number | MFCD00146206 |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST. |
| Packaging | Poly Bottle |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 5.0 |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 5.00 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
| Melting Point | 0°C |